Sunt de acord

Formulare
Accesibilitate

Conferință de presă proiect (eveniment intermediar)

UAT Comuna Gărceni, în parteneriat cu reprezentanţii Asociației Om Bun și ai Asociației Pro Roma vă invită joi, 21 septembrie 2023, începând cu ora 10:00, la sediul Primăriei din localitatea Gârceni, pentru a participa la conferința de presă intermediară a Proiectului „GARCENI: EU DECID". Prin intermediul ei, se vor comunica rezultatele atinse la acest moment, dar si viitoarele activitati prevazute in cadrul proiectului
Proiectul beneficiază de un grant în valoare de 2,774,424.00 Lei (569,919.27 Euro) oferit de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE, în cadrul Programului "Dezvoltare locală, reducerea sărăciei și creșterea incluziunii romilor" -, Apel nr. 1 "Creșterea incluziunii și abilitarea romilor" - Runda a 2-al".
Perioada de implementare: 24 luni, între datele 01.01.2022 - 31.12.2024.
Obiectivul general al proiectului; Creșterea gradului de incluziune socială și îmbunătățirea accesului la serviciile integrate (educație, sănătate, ocupare și activități privind abilitarea romilor și combaterea discriminării acestora) pentru un număr de 840 de persoane aparținând grupurilor defavorizate cu condiții similare de viață (din care 760 de persoane de etnie romă) din zonele dezavantajate din comuna Gârceni, județul Vaslui (Slobozia, Racovița, Trohan și Racova)

Pentru informaţii oficiale despre granturile SEE accesaţi https://eeagrants.org/, https://frds.ro/ sau www.dezvoltare-locala.frds.ro